מהי חרדה?

חרדה היא תחושה בלתי נעימה של אי שקט ומתח רב כתוצאה מאיום או סכנה עתידית כלשהי. אין זה משנה אם האיום הוא אמיתי או לא אלא האם הוא נתפש כאמיתי. מה שמאפיין את החרדה היא תחושת חוסר האונים שאנחנו מרגישים כשאנו חושבים על הסכנה או האיום.

מה ההבדל בין פחד לחרדה?

פחד הוא רגש טבעי ששומר עלינו מפני סכנה ממשית והינו חיוני להמשך ההישרדות שלנו. לעומת זאת, חרדה היא פחד לא פרופורציונלי מאיום שעלול להתרחש ואנו מרגישים שאין לנו שליטה עליו. במצב של חרדה, קיים פער משמעותי בין רמת האיום שאנו תופסים לבין עוצמת התגובה שלנו. לכן, חרדה בניגוד לפחד, לא רק שאינה שומר עלינו, היא פוגעת בנו.

כיצד החרדה משפיעה עלינו?

חרדה עלולה לפגוע בתפקוד שלנו ובאיכות החיים שלנו. לחרדה יש מגוון של תסמינים פיזיים ורגשיים. תסמינים פיזיים מתייחסים לדופק מואץ, קשיי נשימה, זיעה קרה, רעידות, ועוד. תסמינים רגשיים מתייחסים בעיקר לתחושות של פחד עוצמתי שבא לידי ביטוי במחשבות מרובות על האיום. תסמינים אלו גורמים לעוררות יתר של המערכות בגוף ולכן עלולים להביא את הגוף והנפש לכדי התשה ובמקרים מסוימים ליצור מחלות גופניות שמקורן בחרדות.

כיצד ניתן לטפל בחרדות באמצעות NLP?

שיטת ה-NLP מציעה לנו מגוון דרכים לטיפול בחרדות ביניהם, טיפול באמצעות דמיון מודרך, הגדרה מחדש של המצב באופן חיובי ומקדם יותר, הבחנה בין החלקים החיוביים לחלקים הפחות חיוביים של החרדה תוך כדי שמירה על החיובי וסילוק החלק השלילי.

מה קורה כשאנחנו חופשיים מחרדות?

מכיוון שחרדות גורמות לדריכות יתר ועוררות גבוהה של המערכת, שחרור מחרדות יאפשר לנו שקט, שלווה ורוגע פנימי, הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית. בהתאם לכך, נוכל לראות ולהרגיש תפקוד מיטבי של המערכת ועלייה באיכות החיים שלנו.