מהי טראומה?

טראומה היא חוויה סובייקטיבית שחווינו או שהיינו עדים לאירוע עוצמתי ומסכן חיים.
האירוע הטראומתי מפר את יכולתנו להשיב לעצמינו איזון מערכתי (הומאוסטאזיס) ועלול להשאיר חותם מתמשך על זיכרונותינו, מחשבותינו, התנהגויותינו ותפקודינו.
בד"כ, שאנו נמצאים בסכנת חיים אנו נגיב בשתי דרכים: Fight or Flight. או שנלחם באיום או שנברח ממנו.
לרוב, טראומה מתרחשת כאשר אין לנו את היכולת להגיב באחת מן האפשרויות הללו ונוצר מצב שאנו קופאים (freeze) בזמן האיום.

אילו אירועים עלולים לגרום לטראומה?

יש מנעד רחב של אירועים שעלול לגרום לטראומה. ביניהם, אובדן של אדם קרוב, תקיפה או פגיעה מינית, השתתפות בלחימה או קרב והימצאות במקום של פיגוע.
אירועים נוספים שעלולים לגרום לטראומה הם גירושין, פיטורין, סיום חטיבה/תיכון או כל אירוע אחר משמעותי בחיים שנתפס עבורנו כמאיים, בו אנו חשים חוסר אונים, פחד, אימה או היעדר שליטה.

כיצד מטפלים בטראומה בשיטת NLP?

זיכרונות של טראומה פועלים אחרת מזיכרונות רגילים. מדובר בשני מערכות נפרדות שפועלות בזמן אחסון ושליפת הזיכרון. לרוב, הזיכרון הטראומטי "מפעיל" אותנו גם ברגעים לא צפויים והשליפה שלו אינה רצונית. כדי שיפסיק "להפעיל" אותנו, עלינו לשנות את הדרך שבה הוא מאוחסן אצלינו במוח ולאחסן אותו באופן אחר ולא מפעיל, ממש כמו בזיכרונות רגילים.

מהן ההשפעות של שחרור מטראומה?

שחרור מטראומה מאפשר לנו לחזור לתפקוד, להיות חיוניים יותר בחיינו, לשפר מערכות יחסים ואת הקשב וריכוז שלנו. כמו כן, זה מאפשר לנו להתפתח ולהגשים את המטרות שהיו וקדמו לטראומה או להגשים מטרות חדשות שמתאפשרות בעקבות ניקוי הטראומה.