מהו משבר?

משבר הוא אירוע חריג או מעבר חד בין מצב מסוים שהכרנו למצב חדש בחיים שלנו. המעבר מתקופה אחת לאחרת עלול להוות השפעה שלילית על חיינו. המילה משבר מגיעה מהשורש ש.ב.ר. בעצם, מתקיים איזשהו שבר או קושי בחיים שלנו שלא הכרנו או לא שמנו לב אליו קודם. השבר מייצג שינוי גדול ובלתי צפוי והוא עלול לערער את האמונות שלנו על העולם ו/או על עצמינו והסובבים אותנו.

סוגי משברים

ישנם סוגים שונים של אירועים שיכולים לגרום למשברים אישיים כמו פיטורין, גירושין, מחלה קשה, מעבר למקום חדש ועוד. מה שיקבע אם השינוי יגרום למשבר הוא האופן שבו נתפוס את השינוי בחיינו. ככל שנתפוס את השינוי כחיובי עבורנו כך הסיכויים שנחווה אותו כמשבר קטנים יותר ולהיפך, ככל שנתפוס את השינוי כמפחיד ומאיים יותר כך הסיכויים שנחווה אותו כמשבר גדולים יותר.

כיצד ניתן לטפל במשבר באמצעות NLP

משברים בדרך כלל מגיעים בעקבות קונפליקט פנימי. כשאנו מתלבטים מה לעשות בצומת דרכים או כשאנו מרגישים שאין לנו יותר מדי ברירות ושהמצב מתחיל לסגור עלינו. בדיוק במקום הזה טיפול באמצעות NLP מאפשר לפתח גמישות מחשבתית וליצור אפשרויות רבות יותר של בחירה. כמו כן, גישה זו מחברת אותנו למשאבים הפנימיים שלנו ובכך מאפשרת לנו לקבל החלטות ממקום רגוע ובטוח ולא ממקום לחוץ, מהוסס ומתפשר.

מה מאפשרת לנו התמודדות עם משבר?

אפשר לומר שאנחנו, בני האדם לא אוהבים יותר מדי שינויים בחיינו. שינויים מוציאים אותנו מאיזון ויציבות ומעוררים אצלינו חששות ופחדים מהלא נודע. כולנו חוששים ממה שאינו ידוע ולכן שינוי באורך החיים שלנו, בין אם בחרנו בו או שקרה כחלק ממסלול החיים שלנו, עלול לעורר בנו תחושות לא נעימות של פחד וחוסר ודאות לגבי העתיד שלנו. ככל שנדע להתמודד עם המשבר בצורה מיטבית יותר כך נוכל לצלוח אותו ולסגל לעצמינו תחושת בטחון וחוסן נפשי גם מול השינויים הבאים שיבואו.